03012017 bookcrossingSzanowni czytelnicy, po długiej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, ponownie oddajemy do państwa użytku półkę bookcrossingową, która mieści się w naszej bibliotece. Zapraszamy po książki, które czekają na swoich czytelników. Jednocześnie przypominamy, że cały czas prowadzimy zbiórkę książek (często zalegających na półkach), które można przynieść do naszej biblioteki, skąd z pewnością trafią w ręce entuzjastów czytania.

Co to jest bookcrossing?

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem.

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych. (bookcrossing.pl).

Warto w tym miejscu przypomnieć, że nasza biblioteka prowadzi także półki bookcrossingowe w budynkach Starostwa oraz w szpitalu. Półki zasilane są z darów przekazywanych przez mieszkańców Skarżyska-Kamiennej.

Zachęcamy do dzielenia się książkami.

20220521 110600hh20220521 110901